CZEGO DOTYCZYŁA ROZMOWA?
26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do wybuchu, efektem którego skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.
Można zauważyć, że w 2019 roku, dzięki serialowi wyprodukowanemu przez HBO, Czarnobyl stał się światowym popkulturowym fenomenem – być może najlepiej świadczą o tym pytania fanów, czy będzie drugi sezon [sic!]. Serial jednak w zasadzie postawił tylko kropkę nad i. Nawet przed jego premierą do teoretycznie zamkniętej Zony w ciągu jednego dnia potrafiło wjeżdżać kilkadziesiąt autobusów z turystami, a przy drodze z Kijowa do Czarnobyla co kilkanaście kilometrów stał nieczynny wojskowy pojazd ze znakami radioaktywności – w zasadzie chyba nie po to, żeby reklamować (bo przecież turyści widzą to już w trakcie wycieczki), tylko po to, by budować „klimat”. Wszyscy ci turyści na miejscu robią zdjęcia. Dziesiątki, setki tysięcy zdjęć.
Spotkanie zarejestrowane zostało 1 października 2019 r.
GOŚCIE:
• dr Wojciech Sternak (Uniwersytet Warszawski/ZPAF) – fotograf i kulturoznawca. Doktorat w dyscyplinie sztuk pięknych. W 2006 roku wydał pierwszy polski album o katastrofie czarnobylskiej „Cień Czarnobyla”. Od 2014 tworzy wielowątkowy cykl, w którym bada wzajemne wpływy podróży i fotografowania, wydany ostatnio jako album „Siedem dróg” nakładem Wydawnictwa ASP w Łodzi. Adiunkt w Katedrze Fotografii i Genologii Dziennikarskiej na Uniwersytecie Warszawskim, Dyrektor Studium Fotografii ZPAF. Autor tekstów o fotografii oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych, prowadzący warsztatów fotograficznych, czasem kurator.
• Agnieszka Karpiel (Uniwersytet Śląski) – kulturoznawczyni, animatorka kultury, fotografka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka Klub Filmowy Ambasada, współzałożycielka nieformalnej grupy Przestrzeń Otwarcia. W badaniach zajmuje się m.in. praktykami fotograficznymi w miejscach opuszczonych i postkatastroficznych, a także znaczeniem i funkcją fotografii w turystyce. W wolnych chwilach łapie nudną codzienność i przesiaduje w kinach.
• Artur Rychlicki – artysta fotograf, wykładowca warsztaty-fotograficzne.org.
PROWADZĄCY SPOTKANIE:
Jakub Dziewit – artysta wizualny, kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, metafotograf, animator kultury, niezależny kurator (więcej: dziewit.art.pl).