Fundacja wspierająca sztukę i edukację wizualną

Wydawnictwo

PUBLIKACJE WYDANE:

Jakub Dziewit:
Desires of meaning

Koszt: 120 zł
Sprzedaż:
Biksa (online lub stacjonarnie w Katowicach)
– FotoLibro (MuFo w Krakowie – stacjonarnie)
– przez kontakt fundacja@uncontemporary.pl

„Fotografia, odmiennie niż pamięć, nie utrwala jednak znaczenia” [John Berger].

Na poziomie recepcji techniki wykonania fotografii – a więc przyglądając się z bardzo bliska – na każdym zdjęciu widzimy jedynie punkty, które możemy w dowolny sposób „połączyć w linie”, odczytać z nich znaczenie. Wyglądają one jak skrajnie powiększone detale w Powiększeniu Michelangelo Antonioniego, które znajoma bohatera opisuje filmu: „Wygląda jak jeden z obrazów Billa” – jej męża, który tworzy zachlapując obraz farbą i tygodniami czekając, co się z niego „wyłoni” w akcie odbioru. Podobnie – jeśli tylko spojrzymy z wystarczająco bliska – dopatrujemy się treści w poszczególnych kropkach, rastrze zdjęć.

W Desires of meaning przypatrujemy się fotografiom. Zaczynamy oglądanie od powiększenia właśnie do poziomu rastra, ale każdy następny kadr zdjęcia odsłania nam kolejny fragment tajemnicy, wprowadza nowy kontekst, a nasz odbiór, historia, którą „czytamy”, zmienia się i/lub rozwija. Kolejne odsunięcia od obrazu pokazują nam twarze, portrety, postaci, sytuację, cały kadr, a w końcu – kontekst wiszącego w galerii zdjęcia. Czy zdjęcie odbieramy wciąż tak samo?

„Nie wystarczy rozebrać mit na jego części składowe, trzeba pójść dalej i poddać rozbiórce sam znak, »rozszczepić go« […], wyzwolić signifiant, wysunąć na pierwszy plan »tekst«, »antidotum mitu«. Ale to już inna historia” [Krzysztof Kłosiński, Sarkazm – wstęp do Mitologii Rolanda Barthesa].

Mecenas albumu: Stanisław Baj.
Wydanie albumu było możliwe dzięki zbiórce społecznościowej (album miał wówczas roboczy tytuł Czego chcą obrazy?). Autor dziękuje wszystkim darczyńcom za pomoc!


format: 27,6 × 18,6 cm,
objętość: 120 stron
oprawa szyta, twarda okładka, folia piaskowa, barwione brzegi bloku
nakład: 150+50

premiera: 1 czerwca 2022

więcej informacji o autorze: dziewit.art.pl

Marcin Jania:
Być morze

Sprzedaż:
Biksa (online lub stacjonarnie w Katowicach),
– FotoLibro (MuFo w Krakowie – stacjonarnie)
bezpośrednio u Autora
– przez kontakt fundacja@uncontemporary.pl

„Być morze” to opowieść o poszukiwaniu spokoju, o odrzuceniu pewnych rzeczy, o daniu sobie prawa do bycia poza tym wszystkim, co dzieje się na świecie. Mam nadzieję, że każdy, kto weźmie go do ręki, odetnie się od swoich codziennych spraw i poczuje spokój.

Marcin Jania – człowiek z wieloma pasjami. Jedną z nich stanowi fotografia. Jej efektem są zdjęcia przedstawiające przede wszystkim naturę, a także człowieka, który pojawia się na nich jako mały punkt, podkreślając w ten sposób jego bezradność w świecie

Album zrealizowany w ramach programu mentorskiego warsztaty-fotograficzne.org pod opieką artystyczną Jakuba Dziewita.

premiera: kwiecień 2021
format: 29,5 × 20,7 cm,
objętość: 36 stron,
oprawa szyta, twarda oprawa, lakier soft-touch
nakład: 25+50

więcej informacji o autorze: marcinj.pl

Artur Rychlicki:
Ogrody szczęśliwości

Koszt: 120 zł
Sprzedaż:
Biksa (stacjonarnie w Katowicach)
– FotoLibro (MuFo w Krakowie – stacjonarnie)
– przez kontakt fundacja@uncontemporary.pl

Twórczość Artura Rychlickiego zawsze była w swym duchu mocno przesiąknięta myślą Tadeusza Kantora. Widać to chociażby w traktowaniu życia ludzkiego jako wiecznej wędrówki, a samego artysty jako tułacza. Kantorowskie ciągłe nawiązywanie do Odysei może wskazywać, że miał on nadzieję na powrót lub przynajmniej możliwość powrotu do domu.

Zauważmy jednak, że pierwszym domem Człowieka był ogród. Jest przecież napisane: „Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A przy tym dał człowiekowi taki rozkaz: »Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz«”.

Rychlicki przygląda się właśnie „ogrodom szczęśliwości”: miejscom pełnym życia, krainom mlekiem i miodem płynącym, oazom, rajom na ziemi – tyle, że kiedyś, w przeszłości, bo obecnie pozbawionym sensów, nadziei i obietnic, często martwym. Przygląda się miejscom, gdzie ktoś zerwał owoc z drzewa poznania, ale owoc ten był skwaszony, więc przestano ogród pielęgnować, porzucono go, dano mu zdziczeć (a może raczej: wyjałowieć).

Co jakiś czas tylko ktoś tam zagląda i może nawet zachwyca się znajdywanymi tam ruinami, śladami po człowieku, po krótkiej chwili jednak opuszcza ten ogród i udaje się w podróż – do kolejnego.

format: 20 × 20 cm, ss. 112, twarda oprawa
premiera: 5 października 2022

więcej informacji o autorze: arturrychlicki.pl

Trwają prace nad uruchomieniem archiwum wydawnictwa grupakulturalna.pl, którego duchowym spadkobiercą jest nasza fundacja. Już wkrótce publikacje tego wydawcy będziecie mogli pobrać bezpośrednio z naszej strony.