Artur Rychlicki: Ogrody szczęśliwości

Koszt: 120 zł

lub kup u naszych partnerów:
Biksa (online lub stacjonarnie w Katowicach)

Album przedstawia zdjęcia wykonane przede wszystkim na terenie krajów postsowieckich, w „ogrodach szczęśliwości” – miejscach pełnych życia, krainach mlekiem i miodem płynących, oazach, rajach na ziemi – tyle, że kiedyś, w przeszłości, bo obecnie pozbawionych sensów, nadziei i obietnic, często martwych. To miejsca, gdzie ktoś zerwał owoc z drzewa poznania, ale owoc ten był skwaszony, więc przestano ogród pielęgnować, porzucono go, dano mu zdziczeć, a może raczej: wyjałowieć. Artur Rychlicki – krakowski fotograf, który – jak sam wskazuje – pracuje ostentacyjnie, wręcz prowokująco nieśpiesznie oraz z namysłem podkreślającym emocjonalną stronę wypowiedzi artystycznej. Swoje prace pokazywał m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Francji oraz Polsce.

„Twórczość Artura Rychlickiego zawsze była w swym duchu mocno przesiąknięta myślą Tadeusza Kantora. Widać to chociażby w traktowaniu życia ludzkiego jako wiecznej wędrówki, a samego artysty jako tułacza. Kantorowskie ciągłe nawiązywanie do Odysei może wskazywać, że miał on nadzieję na powrót lub przynajmniej możliwość powrotu do domu.

Zauważmy jednak, że pierwszym domem Człowieka był ogród. Jest przecież napisane: „Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A przy tym dał człowiekowi taki rozkaz: »Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz«”.

Rychlicki przygląda się właśnie „ogrodom szczęśliwości”: miejscom pełnym życia, krainom mlekiem i miodem płynącym, oazom, rajom na ziemi – tyle, że kiedyś, w przeszłości, bo obecnie pozbawionym sensów, nadziei i obietnic, często martwym. Przygląda się miejscom, gdzie ktoś zerwał owoc z drzewa poznania, ale owoc ten był skwaszony, więc przestano ogród pielęgnować, porzucono go, dano mu zdziczeć (a może raczej: wyjałowieć).

Co jakiś czas tylko ktoś tam zagląda i może nawet zachwyca się znajdywanymi tam ruinami, śladami po człowieku, po krótkiej chwili jednak opuszcza ten ogród i udaje się w podróż – do kolejnego”. [fragment tekstu Jakuba Dziewita]

ISBN 9788396390233
format: 20 × 20 cm, ss. 112, twarda oprawa
premiera: 5 października 2022

więcej informacji o autorze: arturrychlicki.pl